بیماری دست پا و دهان ; چه جور بیماری ویروسی است ؟

بیماری دست پا و دهان ; چه جور بیماری ویروسی است ؟

بیماری دست پا و دهان ; چه جور بیماری ویروسی است ؟

 

این بیماری ویروسی ، در کودکان کم سن شایع است . با زخم های دهانی شبیه آفت و ضایعات پوستی تاولی روی کف دست و پا همراه می شود.

بیماری دست پا دهان در نوجوان ها و بزرگسالان هم دیده شده است.گاه در بزرگسالان علامتی وجود ندارد اما فرد می تواند ناقل باشد.

این بیماری علایم دیگری جز علایم پوستی هم دارد. تب، گلودرد ، بیحالی ، جوش های قرمز تاول مانند روی زبان و لثه , باسن و کف دست و پا از علایم این بیماری است.

 

این بیماری خطرناک نیست . خطرناکترین عارضه آن کم آبی ، بخصوص در کودکان است .به دلیل گلودرد کودک از نوشیدن آب خودداری می کند.

انتقال دهانی عامل اصلی انتقال عفونت است و ویروس از طریق ترشحات بینی، گلو یا بزاق منتقل می شود.

 

البته ویروس از طریق مدفوع و مایع تاول ها هم می تواند منتقل شود. بنابراین استفاده از دستکش برای جلوگیری از سرایت آن به دیگران کافی نیست. در مهد و کودکستان معمولا «دست، پا، دهان» به سرعت شایع می شود.

 

بیماری دست پا و دهان ; چه جور بیماری ویروسی است ؟

بیماری دست پا دهان در هفته اول کاملا مسری است و ویروس تا هفته ها در بدن می ماند و میتواند باعث آلودگی شود. این بیماری در کودکان زیر ۱۰ سال شایعتر ، در کودکان زیر ۵ سال خطرناکتر و احتمال همه گیری آن شدیدتر است.

 

از آنجا که بدن کودکانی که مبتلا میشوند، برای مقابله با ویروسها آنتی بادی ترشح می کند ، در برابر آن ایمن می شوند و دیگر به این بیماری مبتلا نخواهند شد.این بیماری درمان اختصاصی ندارد.شستشوی مرتب دستها و پرهیز از تماس مستقیم با افراد مبتلا برای پیشگیری از سرایت کافی است.اگر کودک دچار کم آبی شده، باید مایعات به او داد . برای کاهش خارش هم میتوان از پمادهای موضعی یا داروهای خوراکی استفاده کرد.

ضرب المثل چینی است،که می گوید اگر می خواهی کسی را فقط یک روز  سیرکنی،به او ماهی بده،و اگر قراره برای همیشه ماهی داشته باشد و زندگی به او بخشی نه زنده بودن را ،ماهیگیری را به او بیاموز.من قویا و از اعماق وجود به این ضرب المثل اعتقاد دارم و عمل می کنم.

آیا کودک شما مبتلا به بیماری دست پا دهان شده ؟

آیا تمایل دارید از آموزش های دکتر عادل حیدری نژاد برای رفع مشکل وی استفاده کنید ؟

با کلیک بر روی دکمه سفارش شما جهت شروع و تکمیل مراحل خرید به وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد هدایت خواهید شد.

خرید

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.