داروهای کورتونی یا بلای خانمان سوز را بهتر بشناسیم

داروهای کورتونی یا بلای خانمان سوز را بهتر بشناسیم

داروهای کورتونی یا بلای خانمان سوز را بهتر بشناسیم

 

حتما تا بحال با کلمه کورتون یک جورهایی آشنا هستید. حتما دیدید خودتان یا اطرافیان شما میگویند که دکتر برای سرماخوردگی ما دگزامتازون نوشت یا مثلا برای درد روماتیسمی به روماتولوژیست مراجعه پزشکی کردیم و دکتر برای ما پردنیزولون نوشت.

 

داروهایی مثل دگزامتازون  , بتامتازون  , هیدرو کورتیزون ,  فلوسینولون   ,فلو تیگازون ,   تریامسینولون  و …. همگی از خانواده کورتیکوستروئیدها هستند که در پزشکی کلاسیک و مخصوصا کشور ما بطور وحشتناک استفاده می شود ,حتی برای یک عفونت ویروسی بی اهمیت.  

در بسیاری از بیماری های خودایمنی مثل روماتیسم مفصلی  , هپاتیت خودایمنی ,   بیماری ام اس   , سرطان بیماری لوپوس و ….. استفاده می شود , بمنظور سرکوب سیستم ایمنی و رفع علایم بیمار.

برای همین این دسته از داروها راImmune Suppressive می نامند.

داروهای کورتونی:

البته این گروه داروها فقط به کورتیکوستروئیدها محدود  نمیشوند و داروهایی دیگر مثل متوترکسات, آزاتیوپرین و ….. به نوعی به خانواده Immune Suppressive ها مربوط می شوند. شاید احمقانه بنظر برسد ولی واقعیت دارد. تصور بکنید که از کنار رودخانه ای عبور می کنید و با فریاد کمک خواهانه  جوانی که در حال غرق شدن است  ,مواجه می شوید .

شما دو راه دارید تا صدای این جوان را ساکت کنید :
۱-او را نجات بدهید.
۲-با یک پاره آجر توی سرش بزنید تا خفقان بگیرد. در هر دو صورت شما موفق شدید.

اگر می بینید کسی دچار علایمی شده است بخاطر این است که سیستم حیاتی این فرد با یک اختلال درونی مواجه شده است و سعی دارد به زبان علایم ما را از وجود آن مطلع کند استفاده از داروهای  Immune Suppressive فقط پاک کردن صورت مسئله است.

به دلیل کمبود وقت دیگر توضیح اضافی نمیدهم و نتیجه گیری را به خوانندگان فهیم این مطلب می سپارم.

منبع :pezeshkeonline.ir

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.