شب ادراری کودکان و روش های درمان آن

شب ادراری کودکان و روش های درمان آن

شب ادراری کودکان و روش های درمان آن

 

یکی از مشکلات آزار دهنده ای که اکثر والدین با آن رو برو شده اند شب ادراری فزندان در دوران کودکی می باشد. به همین علت بسیاری از والدین برای برطرف نمودن این مشکل در فرزندان خود به پزشک مراجعه می نمایند.

شب ادراری نه تنها برای خانواده آزار دهنده می باشد بلکه خود کودک را نیز اذیت می کند.

 

اگر فرزند شما هم دچار شب ادراری است حتماً می دانید که این مشکل می تواند بسیاری از والدین را خسته و کلافه کند. البته این تنها والدین نیستند که از این مشکل رنج می برند, بلکه خود کودک هم ممکن است به عنوان تلخ ترین تجربه زندگی اش از آن یاد کند.

 

 

شب ادراری امری ناخودآگاه است و فرد بر آن اراده ای ندارد. در واقع این مشکل زمانی بروز می کند که مثانه فرد در طول خواب آن قدر پر می شود که ظرفیت آن تکمیل شده و ادرار اضافی را به شکلی غیرارادی خارج می کند. درعین حال حس پر بودن مثانه آن قدر قوی نیست که فرد را از خواب بیدار کند تا ادرار را دفع کند.

 

انواع شب ادراری:

شب ادراری اولیه حالتی است که در آن کودک از ابتدای تولد شب ادراری داشته است. علت اصلی شب ادراری اولیه را می توان نارس بودن دستگاه عصبی کودکان دانست.

کودکانی که از شب ادراری اولیه رنج می برند، در هنگام خواب نمی توانند تشخیص دهند که چه زمان مثانه آن ها پر شده است .به همین علت برای تخلیه مثانه خود از خواب بیدار نمی شود.

 

 

شب ادراری اولیه می‌تواند به علت یک یا چند مورد از عوامل زیر باشد:

کودک هنوز نمی‌تواند ادرار خود را در تمام طول شب نگه دارد.
کودک هنگامی که مثانه‌اش پر می‌شود، از خواب بیدار نمی‌شود.
کودک در ساعات اول شب و یا در طول شب مقدار زیادی ادرار تولید می‌کند.
عادات دفع ادرار کودک در طول روز ضعیف و ناسالم است.

 

 

منبع :pezeshkeonline.ir

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.