طب سنتی و تفاوت های آن با طب هومیوپاتی

طب سنتی و تفاوت های آن با طب هومیوپاتی

طب سنتی و تفاوت های آن با طب هومیوپاتی

 

شاید بعضی از افراد طب هومیوپاتی را همان طب سنتی می دانند و فکر می کنند که نام آن عوض شده است.

در صورتی که اینطور نیست و کلا دیدی که طب هومیوپاتی دارد با دیگر طب ها تفاوت هایی دارد. 

در این مطلب به بررسی تفاوت های مهمی که بین طب هومیوپاتی و طب سنتی وجود دارد می پردازیم. 

 

طب سنتی و تفاوت های آن با طب هومیوپاتی

هومیوپاتی یک روش دارو درمانی است. در این روش پزشک هومیوپات با بهره گیری از حدود ۴۰۰۰ داروی طبیعی تلاش می کند بیماری های فرد را به روشی خاص درمان کند. 

تا اینجای کار هومیوپاتی شبیه طب سنتی است .اما تفاوت های زیادی بین این دو روش درمانی وجود دارد.

 

*تفاوت نخست شیوه تهیه داروهای هومیوپاتی است که در نوع خود بی نظیر است.

چراکه داروهای هومیوپاتی با وجودی که مانند داروهای طب سنتی همگی از مواد طبیعی معدنی، گیاهی و حیوانی تهیه شده اند، در هنگام تهیه به شدت رقیق می شوند.

این امر سبب شده در هومیوپاتی به ندرت با پدیده عوارض جانبی داروها برخورد کنیم.

 

*شاخصه دوم هومیوپاتی کل نگر بودن آنست.

در طب کل نگر پزشک تلاش می کند علاوه بر علائم بیماری اصلی بیمار، از تمامی علائم جسمی و روحی و شخصیتی بیمار برای تشخیص علت بیماری استفاده کرده و در نهایت دارویی تجویز کند که قادر باشد بیماری فرد را به سرعت، نرمی و برای مدت قابل ملاحظه ای درمان کند.

 

البته ممکن است این گونه تصور شود که یک هومیوپات به جزئیات بیماریهای جسمی افراد چندان توجه نکرده و بیشتر با کلیات و جنبه های روحی روانی بیماریها سرو کار دارد. اما واقعیت کاملا متفاوت است. هومیوپاتی باور دارد که تمامی علائم بیماری افراد به گونه ای بسیار دقیق و گاه مرموز با یکدیگر ارتباط دارد. تفاوت اینجا آشکار می شود که بیماران اغلب عادت کرده‌اند برای درمان بیماری های متعدد خود نزد متخصصین متعددی بروند.

 

متخصصین نیز سعی می کنند بیماریهای افراد را تفکیک کرده و هر کدام به درمان بیماریهای تخصصی خود بپردازند. در صورتیکه حکیمان طب سنتی ما هرگز این روش را نمی پسندیدند. آنها قویا باور داشتند که برای یک درمان کامل لازم است تمامی جنبه های روحی-روانی-مزاجی و جسمی بیمار یکجا و در یک غالب بررسی شود. این همان کاریست که امروزه هومیوپات ها انجام می دهند.

 

این طرز نگرش سبب شده بسیاری از بیماری های به ظاهر صعب العلاج شناسایی و درمان شود. مثلا بیماری که دچار آسم شده بود، در یک شرح حال هومیوپاتی متوجه شد که آسمش از ۱۰ سال پیش شروع شده و او درست چند ماه قبل از آن مشکل گوارشی حاد و سرکشی داشته که با داروهای طب رایج سرکوب شده و پس از آن به آسم منجر شده است.

 

 

یا بیماری که به دلیل اضطراب مزمن مراجعه کرده بود و معلوم شد، سه سال قبل به دنبال بروز یک بیماری پوستی و سرکوب آن با پماد کورتن دچار این بیماری روحی شده است. یا والدین کودک بیش فعالی که به دلیل عدم تمرکز از ادامه تحصیل در مدارس عادی باز مانده بود، متوجه شدند مشاجرات هنگام بارداری سبب ایجاد ترس از دست دادن پشتیبان در مادر شده و این امر احتمالا عامل این بیماری عدم تمرکز در فرزندشان بوده است. در واقع نگرش خاص هومیوپاتی باعث شده، جسم و روح افراد به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده و معمای بسیاری از بیماریهای صعب العلاج رمزگشایی شود.

 

*شاخصه سوم هومیوپاتی دقت در جزئیات است.

درصورتیکه با افرادیکه نخستین بار به مطب یک هومیوپات مراجعه کرده اند، صحبت کنید همگی به این واقعیت اذعان دارند که سوالات پرسیده شده بسیار دقیق و جزئی بودند به طوریکه دقیق ترین و حتی وسواسی ترین بیماران را وادار به فکر می کند. جالب اینکه تعداد زیادی از بیماران در ویزت اول متوجه می شوند که لازم هست قبل از هر ویزیت قلم و کاغذ برداشته و بیماری های خود را با ذکر جزئیات یادداشت نمایند تا بتوانند سوالات پرسیده شده را درست پاسخ دهند.

 

در واقع یک هومیوپات برای تشخیص و ریشه یابی علت بیماری ها علاوه بر سوالات بسیار ریز در مورد کم و کیف بیماری و نوع دردها، از علائم همراه و عموما تشدید کننده و بهبود دهنده دردها سوال می کند و سوابق بیمار را با وسواس زیاد زیر ذره بین می برد.

 

جزییاتی که اغلب از ذهن بیمار پاک شده و برای یادآوری آن اندکی فکر یا حتی کمک گرفتن از والدین و همسر بیمار ضرورت پیدا می کند. معاینات یک هومیوپات نیز بسیار دیدنی و جالب توجه است. 

لینک منبع

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.