غربالگری شنوایی نوازادان چرا ضروری است؟

غربالگری شنوایی نوازادان چرا ضروری است؟

غربالگری شنوایی نوازادان چرا ضروری است؟

 

کم شنوایی یکی از رایج ترین اختلالات بعد از تولد است . در حدود ۱ الی ۲ درصد نوزادان دچار افت شنوایی هستند که باید قبل از یک ماهگی وجود کم شنوایی در آنها تشخیص داده شود.  تا قبل از ۳ ماهگی نوع و میزان شدت کم شنوایی و تا ۶ ماهگی درمان های مداخله ای و توانبخشی بر روی آن ها انجام شود.

اخیرا توصیه می شود که سن طلایی برای دریافت وسایل کمک شنوایی و توانبخشی تا ۲ ماهگی است.

 

غربالگری شنوایی نوازادان چرا ضروری است؟

 

کودکانی که پیش از سن ۶ ماهگی مورد درمان قرار بگیرند می توانند تا زمان ورود به مهدکودک سایر مهارت ها را نیز به خوبی فرابگیرند. کودکانی که تا سن ۲ یا ۳ سالگی مورد درمان قرار نگیرند ممکن است با مشکلات شنوایی، گفتاری، شناختی مواجه شوند.

 

پیش از اجرای طرح های غربالگری شنوایی، انجام تست های شنوایی بر روی نوزادان امری اختیاری بود . این تست بر روی کودکانی انجام می گرفت که احتمال بروز مشکلات شنوایی در آنها مشاهده می شد.

این گروه شامل نوزادانی می شدند که مادران آنها از بیماری هایی در طول دوران بارداری رنج می بردند یا در خانواده آنها مشکلات شنوایی رایج بود و یا در معرض داروهایی بودند که بر روی شنوایی اثرات مخرب داشته اند.

 

علاوه بر این، نوزادانی که دارای شرایط زیر بودند نیز مورد بررسی های شنوایی قرار می گرفتند:

  • وزن کم در هنگام تولد، مشکلات تنفسی و کمبود اکسیژن هنگام تولد.
  • مقدار بالای بیلی روبین .
  • سندرم های مربوط به افت شنوایی.
  • حالت های غیرعادی سر ویا صورت.
  • بیماری های عفونی نظیر سیتومگالوویروس، سیفلیس، تبخال، و یا توکسوپلاسموز.
  • نمره آپگار پایین .

 

منبع :pezeshkeonline.ir

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.