وسواس در کودکان از علل تا روش های درمان

وسواس در كودكان از علل تا روش های درمان

وسواس در کودکان از علل تا روش های درمان

 

وسواس از جمله اختلالاتی است که هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود. قطعا شما نیز با افرادی که به اختلال وسواس مبتلا هستند مواجه شده اید.

این اختلال با شدت های متفاوتی در کودکان بروز می کند. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند از قدرت تصمیم گیری ضعیفی برخوردارند و در انتخاب هر چیزی دچار مشکل خواهند شد.

وسواس نمود های مختلفی دارد. در ادامه به بررسی روش هایی برای درمان این اختلال خواهیم پرداخت.

 

 

وسواس یک اختلال اضطرابی است که تنها مختص به بزرگسالان نمی‌باشد .کودکان نیز ممکن است با مشکل وسواس درگیر شوند.

شیوع وسواس در کودکان را دو درصد برآورد کرده‌اند. این کودکان ممکن است مدام دست‌هایشان را بشویند. آداب خاصی برای خوابیدن داشته باشند و نسبت به استفاده دیگران از وسایلشان بسیار حساس باشند.

لازم است این بیماری در همان مراحل اول درمان شود تا به دیگر قسمت‌های زندگی کودک آسیب نزند. کودکى که مدت طولانى از وسواس و اضطراب حاصل از آن رنج مى‌بـرد، دوران مهمـى از رشـد طبیعـى را از دست مى‌دهد.

 

علت بروز وسواس در کودکان چیست؟

روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری تاکنون نتوانسته اند علت و زمان دقیق شروع این اختلال را شناسایی کنند. همگی بر این نکته اذعان دارند که عوامل چندی اعم از وراثت، روش های تربیتی والدین، ویژگی های خانوادگی، نابهنجاری کارکرد سیستم عصبی و آشفتگی های خلقی در بروز این اختلال در کودکان دخالت دارند.

 

علائم وسواس در کودکان

کودک وسواسی، خود را از درون برای انجام کارها یا افکار تکراری و تنش‌زا در فشار می‌بیند. از آنجا که این اختلال، توام با درد یا بیماری خاصی نیست، معمولا تا سنین نوجوانی و جوانی تشخیص داده نمی‌شود.

کودک ممکن است به‌دلیل وجود چنین افکار و رفتارهایی، از بودن در جمع دوستان و همسالان کناره‌گیری کند و بتدریج این مساله موجب طرد شدگی و انزوای وی شود.

 

منبع :pezeshkeonline.ir

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد متخصص اطفال , عضو رسمی آکادمی اطفال آمریکا و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران با ۲۵ سال سابقه طبابت است. وی تنها متخصص هومیوپاتی اطفال در سیستم هومیوپاتی ایران است.