بزرگی غدد لنفاوی در کودکان, دلایل و درمان

بزرگی غدد لنفاوی در کودکان, دلایل و درمان

بزرگی غدد لنفاوی اصطلاحی است که برای تورم غدد و گره‌های لنفاوی به کار برده می‌شود. این غدد لوبیایی شکل در گردن، زیر بغل، کشاله ران، قفسه سینه و شکم قرار دارند.

این غدد به عنوان فیلترهایی برای مایع لنف که در بدن جریان دارد عمل می‌کند. التهاب غدد لنفاوی ممکن است فقط در یک ناحیه از بدن مانند گردن ایجاد شود یا ممکن است بر غدد لنفاوی در تمام قسمت‌های بدن تأثیر بگذارد. غدد لنفاوی گردنی که در گردن قرار دارند شایع‌ترین قسمت بدن است که دچار التهاب می‌شود.

تقریباً همه کودکان دچار التهاب غدد لنفاوی می‌شوند. این بدان دلیل است که این غدد به دلیل ابتلا به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت و چرک گلو دچار التهاب می‌شوند.

سیستم لنفاوی یک بخش مهم از سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن با عفونت‌ها و بیماری‌های دیگر می‌جنگد. سلول‌ها و مایعات جمع شده در غدد لنفاوی به جنگ علیه عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کنند و به همین دلیل ممکن است بزرگ شوند.

غدد لنفاوی بزرگ‌شده غالباً در نزدیکی منشأ عفونت هستند و همین کمک می‌کند تا علت و محل عفونت مشخص شود. برای مثال، ممکن است غدد لنفاوی پشت گردن نوزاد مبتلا به عفونت سر متورم شود. یا غدد لنفاوی ملتهب در اطراف فک ممکن است نشانه وجود عفونت در دندان‌ها یا دهان باشد؛ اما التهاب غدد لنفاوی ممکن است بر غدد لنفاوی تمام بدن تأثیر بگذارد. این موضوع ممکن است در برخی بیماری‌های ویروسی مانند مون (مونوکلوئوز عفونی) یا آبله‌مرغان مشترک باشد. برخی از دلایل ابتلا به التهاب غدد لنفاوی عبارتند از:

عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی .
عفونت غده لنفاوی یا گروه کوچکی از غدد .
سرطان، البته علائم دیگر نیز غالباً وجود دارند .
واکنش‌های دارویی به برخی داروها مانند برخی آنتی بوتیک‌ها و داروهای تشنج .
التهاب مفاصل و بسیاری از بیماری‌های مفصلی که بر کودکان اثر می‌گذارند .

در کودکان می‌توان برخی غدد لنفاوی را در زیر پوست به دلیل کوچک بودن و متحرک بودن آنها لمس کرد اما در صورتی که غدد بزرگ‌تر از حد طبیعی شوند ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کودک شما دچار عفونت یا بیماری‌های دیگر شده است. شایع‌ترین علائم بزرگ شدن غدد لنفاوی عبارتند از:

برآمدگی زیر فک، زیر اطراف و پشت گردن یا زیر بغل، کشاله را، قفسه سینه یا شکم .
درد یا حساسیت .
قرمزی یا گرم شدن .
متناسب با دلیل ممکن است علائمی دیگری نیز مشاهده شوند که برخی از آنها عبارتند از:

تب .
علائم تنفسی مانند گلو درد، گرفتگی و آبریزش بینی و سرفه .
بی‌اشتهایی .
درد بدن .
منگی و گیجی.
علائم تورم غدد لنفاوی ممکن است مشابه علائم بیماری‌های دیگر باشد. به همین دلیل برای تشخیص بیماری باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

سرطان های شایع کودکان و علائم هشداردهنده آن ها را بهتر بشناسید
مقاله مفید

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
در بسیاری از موارد، التهاب غدد خطرناک نیست. تورم غده لنفاوی معمولاً پس از بهبودی بیماری که باعث تورم آن شده است برطرف می‌شود. پس از گذشت چند هفته این غدد به اندازه طبیعی خود بازمی‌گردند. در صورتی که کودک هر یک از علائم زیر را داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید:

غدد لنفاوی که بیش از 5 روز ملتهب شده و به لمس حساس شده‌اند .
تب بیش از 38.3 .
غددی که در قسمت‌های مختلف بدن متورم شده‌اند.
خستگی یا بی‌اشتهایی.
غددی که به سرعت بزرگ شده‌اند یا پوست روی آنها قرمز یا بنفش شده باشد.

تورم غدد لنفاوی یک واکنش طبیعی نسبت به عفونت یا بیماری‌های دیگر است. بی‌توجهی نسبت به بزرگ شدن غدد لنفاوی ممکن است درمان را به تأخیر انداخته و عفونت یا بیماری تشدید شود.

منبع

جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .